Strömtallsvägen 4
13549 Tyresö
Tyresö
Sverige
Org. nr: 556431-9019
Anställda: 20-49 anställda


Välkommen till ElastolanElastolan grundades 1974 och dess direkta föregångare var en av de första företag som började tillverka polyuretanuretangummi i Sverige. Idag sysslar Elastolan även med arbeten i sprayad polyuretan/urea samt stora och små jobb inom vattenskärning.Elastolan tillverkar kundspecifika industriprodukter i polyuretangummi. Några av våra produkter är valsar, formgods, omsbeläggningar samt lager och hjul. Vulkat polyuretangummi är samlingsnamnet för slitstarka, sega och elastiska material över hela det gummielastiska hårdhetsområdet och intar en särställning.Den bärande idén för verksamheten är att ha största möjliga mångfald beträffade olika kvalitéer, hårdheter och praktiska tillämpningar samt i kundens tjänst finnas med från idé- och utvecklingsstadiet fram till prototyp och produktion.Vi jobbar ständigt med utvecklingsarbetet för både användningsområden och tekniska tillämpningar av våra metoder, kvalitéer och efterbearbetning.Elastolan har både konstruktion och tillverkning under samma tak vilket är en bidragande faktor till vår mångkunnighet inom polyuretangummitillverkning.Välkommen att kontakta oss så berättar vi mer.


RESINIT AB erbjuder precisionsbearbetade komponenter och sammansatta produkter i polymer- och laminatmaterial. Resinits processer och kunskap har under decennier utvecklats för att tillgodose högt ställda krav på flexibilitet, kvalitet och leveranssäkerhet. Vi är specialiserade på svårbearbetade polymermaterial och komplexa montage.Resinit följer aktivt utvecklingen av nya material och tillverkningsmetoder, där företaget investerar kontinuerligt i verksamheten och i personalens kompetens. Resinits målsättning är långsiktiga samarbeten tillsammans med kund för att utveckla och bidra till lösningar som är hållbara, konkurrenskraftiga och skapar mervärden.Resinit AB ingår i börsnoterade XANO Industri AB, affärsenhet Precision Technology


Företaget har en historia sedan mitten av 1970. Från början var vi en renodlad verktygsfirma, därav namnet Ljungby Verktyg AB. Under årens lopp har företaget ständigt utvecklats och breddat sin verksamhet. För att tydliggöra vad vi kan erbjuda gör vi 2015 ett namnbyte till Underleverantörsgruppen i Ljungby AB. Samtidigt skapar vi tre verksamhetsområden med olika namn.Ljungby VerktygLjungby VattenskärteknikLjungby LegoteknikGenom detta tydliggörande av våra verksamheter tror vi att det blir lättare att få ut vad vi kan erbjuda och vi tror också att möjligheten för tillväxt inom varje separat verksamhetsområde är goda. För dig som kund kommer du inte märka något. Vi är fortfarande ett företag med samma företagsuppgifter på samtliga områden.


I första hand vänder vi oss till fordonsindustrin, men också andra företag med behov av vår långa erfarenhet och kompetens för att lösa problem och hitta nya lösningar. Oftast företag i Sverige med en slutprodukt.Tack vare vårt nära samarbete med fordonsindustrin är kvalitet en djupt odlad tradition hos oss. Vi arbetar efter kvalitetssystemet ISO/TS och är väl bekanta med processer som APQP och FMEA. Lägg därtill en maskinpark som bland annat består av helelektriska bockmaskiner och du har en samarbetspartner som med snabba ställ kan bocka dimensioner med små radier. En samarbetspartner där kvalitet, leveransprecision och effektivitet alltid är i fokus.


På AQ M-Tech AB är vi mer än bara en OEM-tillverkare; vi är din pålitliga partner inom precisionsteknik.Med ett dedikerat fokus på svetsning, montering och bearbetning tar vi med oss specialiserad expertis till varje projekt, vilket säkerställer precision och excellens i varje detalj.De flesta av våra kunder jobbar inom laboratorie- och medicinteknik samt andra branscher där hög precision och kvalitet krävs.Vi erbjuder fullständiga helhetslösningar, inklusive montering och förpackning. Vi tar hand om din produkts hela livscykel, från råmaterial till prissatt lager.Läs gärna mer om oss på vår hemsida!


OM PLASTIC PRODUKTERPlastic Produkter har sedan 1919 hjälpt åtskilliga företag och uppfinnare att förverkliga produkter,  genom produktutveckling, konstruktion , design, formgivning, prototyping och produktion.Vi är innovativa och flexibla i vår konsultutövning, i vår prototypframtagning och produktion. Vi klarar de flesta tillverkningsmetoder inhouse,  via våra dotterföretag eller underleverantörer.Vi använder många tillverkningstekniker. Mekanisk bearbetning, varmformning, vakuumformning, formsprutning, strängsprutning etc.  Vi har erfarenhet,  sedan 1919,  från otaliga uppdrag tillsammans med forskare, storindustri, medtechföretag, småföretag och enskilda uppfinnare. Enskilda produkter till stora system har vi, under åren, utvecklat tillsammans med våra uppdragsgivare.Vi fortsätter som vanligt  vårt arbete att hjälpa våra kunder att hitta rätt lösningar på önskad produktion.


Lakeland är ett svenskt företag, grundat år 1991 och erbjuder tillverkningstjänster och specialanpassade lösningar för företag som behöver ta fram, återskapa eller vidareutveckla delar och produkterVi kan bland annat assistera med att ta fram helt nya delar från ritning eller koncept, återskapa befintliga komponenter samt producera reservdelar som inte längre finns att köpa eller där originalleverantören inte längre kan leverera


Finmekanisk legotillverkning och montering i moderna maskiner. Specialister på de lite svårare komponenterna, CNC bearbetning, svarvning och fräsning med höga krav på finish och noggrannhet. Detaljerna kan man oftast kan hålla med en hand även om vi i vår största maskin kör detaljer stora till formatet men sällan tunga. Vi har alla moderna hjälpmedel för att kunna ta emot och bearbeta digitala underlag som solider till färdiga detaljer. Kontakta oss om ni vill ha en engagerad leverantör.