Råby 2003
24292 Hörby
Hörby
Sverige
Org. nr: 556482-1667
Anställda: 1-4 anställda


Elajo är sprunget ur el och elinstallation, men är idag så mycket mer. Vi är starka inom säkerhet, mekanik och har bred kompetens inom energi.


Vi tillverkar både våra egna produkter som materialhanteringsutrustning, typ skruvar, transportörer, silos och fickor, harvar och sladdar till travbanor. Vi utför ofta legotillverkning och bearbetning mot kunds ritning. Vi tar åt oss montage och reparationer ute hos dig som kund. Kort och gott det ni behöver hjälp med.Inget är varken för stort eller smått. Vi har mångårig erfarenhet av reparationer på bl.a asfaltverk.Verkstaden finns i Sala och är väl lämpad mot komplett tillverkning mot tyngre industri.Läs mer i vår broschyr

Hydro är en världsledande leverantör av aluminiumlösningar. Tillsammans med våra kunder formar vi en hållbar framtid genom innovativa aluminiumlösningar. Vi erbjuder global räckvidd och lokal närvaro inom strängpressning, byggsystem och precisionsrör. Vi har 23 000 medarbetare i över 40 länder och huvudkontoret ligger i Oslo, Norge. Produktion och försäljning finns i Vetlanda, Finspång, Göteborg, Stockholm.


Conveyor 22 producerar kompakta elektriska transportörer i världsklass för linjär transport av fast material. Företaget har en unik lösning som ökar produktiviteten, minimerar underhållet och är anpassningsbar till kundens specifika behov. Conveyor 22 erbjuder ett flexibelt och komplett byggsystem med rännor och annan kringutrustning som anpassas utifrån kundens behov, oavsett bransch. Utmatning, organisering, sortering eller separation. Conveyor 22 AB strävar efter att tillhandahålla lösningar för att förbättra produktiviteten och förenkla automationsprocessen, skapa ett mer hållbart energisystem och en miljövänlig arbetsmiljö. Med en transportör från Conveyor 22 får du en revolutionerande och toppmodern transportör. Conveyor 22:s matare är de renaste, mest underhållsfria och mest kostnadseffektiva linjärtransportörerna på marknaden.Se gärna filmerna nedan som visar hur våra produkter kan lösa olika automationsproblem!


Genom oss har du många produktionsmöjligheter. Vi är en snabb, flexibel, organisation med kunnig personal. Konkurrensfördelar uppnår vi genom korta ledtider, pålitlighet, och personlig service. Rätt pris är givetvis en grundförutsättning.Vår största tillgång är vårt engagemang, vår vilja att lyckas. Vi vill alltid göra vårt bästa för att möta behov och förväntningar.Nyckelord för oss är: Flexibilitet Kostnadseffektivitet Kunskap Noggranhet Pålitlighet


Välkommen till Elfströms Industrisvets AB!PLASMASKÄRARE med 5 axligt skärhuvud Skär upp till 80 mm i svart , rostfritt och aluminium ,Skärlängd 4,5 meter x 3 meter,även specialskärning utanför skärbordet.FIBERLASERSKÄRNINGVI är ett företag som jobbar med plåtbearbetning så som CNC-stansning kantpressning (bockning av plåt) och svets av det mesta.Flerop maskin en HAAS Wf 3 Kantpress Ursviken 160 tonVi samarbetar med flera bra leverantörer och vi har möjlighet att vara mycket flexibla åt våra kunder. . Tigsvetsning i Rostfritt och Aluminium är något som vi utför varje dag .


Vi har ett brett kunnande på ÖMEK och är lyhörda för våra kunders önskemål. Att kunna leverera precis det våra kunder efterfrågar är det självklara målet. Är det någon avvikelse ska det vara till det bättre!ÖMEK har ca 55 välutbildade medarbetare, till exempel har alla svetsare EN287-licens. Många har varit på företaget länge och har ett stort allroundkunnande.Principen är att våra medarbetare ska vara duktiga specialister, men inom mer än ett område. Det ger rotationsmöjligheter och stor dynamik i organisationen.Vi arbetar i en platt organisation, där vägen från beslut till handling är kort. Kunskapsnivån hos våra medarbetare är hög, vilket betyder att du som kund kan få svar på dina frågor från de flesta av oss på ÖMEK.Med från börjanEtt exempel där vi bidragit med vår kompetens var framtagningen av ett pumpstativ för ABS. Vi bjöds in på ett tidigt stadium och kunde utifrån vårt kunnande inom rationell tillverkningsteknik vara med och påverka utformningen av pumpstativet till en kostnads- och tillverkningseffektiv konstruktion.Färdiga för hyllanHelt färdiga komponenter, klara att t ex monteras i en maskin eller läggas i ett reservdelslager, är en annan av våra specialiteter. För några av landets stora tillverkare av gaffeltruckar producerar vi gafflar, lackerade och helt färdiga för montage eller lagerhyllan.Special- och prototyptillverkningVår produktionsapparat tillåter allt från högt automatiserad serietillverkning till en närmast hantverksmässig framtagning av enstaka komponenter. Detta hantverkskunnande utnyttjas bl a för framtagning av prototyper för funktions- och produktionstester, något som kan spara mycket pengar i serieproduktionen.