Spjutvägen 7 Hug G
17561 JÄRFÄLLA
Järfälla
Sverige
Org. nr: 556628-9335
Anställda: 5-9 anställda


STT Emtecs affärsidé är att utveckla, tillverka, marknadsföra och leverera innovativa lösningar för avgasrening och prestandaoptimering.


Unoflow är svensk distributör för följande märkenFini Nuair som tillverkar Kompressorer och tryckluftsutrustning.Nakanishi Inc. (före detta NSK Nakanishi) som tillverkar högfrekvensspindlar för inbyggnad samt handhållna micromotorer för verktygsmakare mm.Nakanishi-Jaeger GmbH som idag är helägt av Nakanishi Inc och tillverkar Högfrekvensspindlar för inbyggnadDynabrade som tillverkar främst handhållna slipmaskiner, men även stationära sådana samt utsugs-utrustning som dammsugare & utsugs-bord.Utöver detta har vi även en Serviceavdelning och utför en mängd tjänster som installation, service, riskbedömningar mm på främst tryckluftsanläggningar.Egen produktion av bl.a Slangupprullare, Elkabelupprullare samt anpassade / kopplade slangar


Inom produktområdet Verktyg & Maskiner tillhandahåller Ahlsell cirka 35 000 lagerförda artiklar, främst för professionella slutanvändare. Sortimentet består bland annat av handverktyg, maskiner, personligt skydd, förvaringsprodukter, fästelement, skärverktyg samt svetsutrustning.


Conveyor 22 producerar kompakta elektriska transportörer i världsklass för linjär transport av fast material. Företaget har en unik lösning som ökar produktiviteten, minimerar underhållet och är anpassningsbar till kundens specifika behov. Conveyor 22 erbjuder ett flexibelt och komplett byggsystem med rännor och annan kringutrustning som anpassas utifrån kundens behov, oavsett bransch. Utmatning, organisering, sortering eller separation. Conveyor 22 AB strävar efter att tillhandahålla lösningar för att förbättra produktiviteten och förenkla automationsprocessen, skapa ett mer hållbart energisystem och en miljövänlig arbetsmiljö. Med en transportör från Conveyor 22 får du en revolutionerande och toppmodern transportör. Conveyor 22:s matare är de renaste, mest underhållsfria och mest kostnadseffektiva linjärtransportörerna på marknaden.Se gärna filmerna nedan som visar hur våra produkter kan lösa olika automationsproblem!


Vår uppgift är att hjälpa våra kunder att bli framgångsrika. Det gör vi genom att skapa en långsiktig relation som bygger på flexibilitet, rätt kvalitet, leveransprecision och en hög tillgänglighet på produkter och teknisk support.Kvalité, kunskap, trygghet & lönsamhet!1971 startade Günter Rose företaget Nordiska Wemag som är en förkortning av Nordiska Werkzeugmaschine AG. Günter som kom från att vara säljare på Maskinfirma Folke Edqvist kom snabbt igång med sin verksamhet och flyttade snart ifrån källaren i huset till en lokal i Kållered. Efter dryga tio år i lokalen bestämde sig Günter och Marianne Rose att bygga nytt. 2005 Flyttade AB Nordiska Wemag till sina nuvarande lokaler i Kungsbacka ca 3 mil söder om Göteborg. 2009 Gick Günter i pension och Linus & Andreas Risne tog över rodret. Dom är båda vana vid industrinvia servicebolaget AR Maskinservice, så steget till AB Nordiska Wemag var inte så långt. 2010 Är det åter igen dags för att flytta, nu till en nybyggd lokal i Gottskär. Detta blir en ny era och enspännande ny tid för AB Nordiska Wemag när vi satsar stort både på lokal och ett nytt orderhantering systemsom kommer bryta ny mark inom branschen.


Straaltechniek International Group är en global aktör med starka rötter inom industriell ytbehandling, korrosionsteknik och kulblästring. Med över 150 medarbetare och en omsättning på 40 miljoner euro levererar vi kompletta lösningar – från design och tillverkning till installation och service. Vår filosofi är enkel: Big enough to cope, small enough to care. Det betyder att vi har kraften, erfarenheten och resurserna att hantera komplexa, internationella projekt – samtidigt som vi värnar om den personliga servicen och det nära samarbetet med våra kunder. Genom decennier av teknisk utveckling och samlad expertis har vi byggt upp en ledande position inom ytbehandlingsindustrin. Vi är stolta över att få bidra till hållbara, effektiva och innovativa lösningar som stärker våra kunders konkurrenskraft världen över.


Spillvac Spillsugar Kraftfulla tryckluftsdrivna spillsugar, ersätter eller som ett komplement till absorberingsmedel. För vad det krävs 800 liter absorbenter gör Spillvac på dryga 2 minuter. För alla typer av spill som skall återanvändas, återvinnas, destrueras eller deponeras. Spillvac finns i utförande för montage på ett standardfat eller komplett med behållare och tömningspump. Oljeskimmers Oljeavskiljare modell oljeskimmers, det enkla sättet att separera olja från processvatten En enhet som lyfter upp och separerar olja från vatten utan pumpar eller filter. Lyfter oljan från djup på 100 mm likväl som 30 meter.


VÄLKOMMEN TILL AC MASKINSERVICE AB! Vi är det lilla företaget med stora engagemanget. Vi erbjuder våra industri kunder ett program av tillbehör för verkstadsindustrin samt reservdelar och service för verktygsmaskiner. Vi finns i Nora som också kallas för Bergslagens pärla, med rimliga avstånd till Stockholm/Mälardalen, Göteborg/Västkusten och Småland.