Nya runda frässkär utvecklade för bearbetning av aluminium och andra icke-järnmetaller lanseras nu av ISCAR. Verktygen erbjuder förbättrad spånevakuering, hög produktivitet och bättre bearbetningskvalitet.

De nya skären är framtagna för användning i fräsverktyg som arbetar med planfräsning, 3D-ytor, fickor och håligheter. Skären finns i fyra storlekar – Ø10, Ø12, Ø16 och Ø20 mm – och två geometrier:

  • Slät egg för medelfin bearbetning.

  • Serraterad egg för grovbearbetning och instabila förhållanden.

En polerad spånyta förbättrar spånevakueringen och minskar påkletning, vilket ger längre verktygslivslängd och stabilare process. Skären är tillverkade i en obelagd hårdmetallsort optimerad för ISO N-applikationer.

Syftet är att erbjuda tillverkningsindustrin en lösning som både ökar effektiviteten och förbättrar ytfinishen vid bearbetning av aluminium och liknande material.