Laray AB står bakom lackeringen av ramar till portlights och skrovventiler för Rutgerson Marin AB. Genom en skräddarsydd process har ett tidigare kvalitetsproblem lösts och en hållbar lösning tagits fram för marin applikation.


Utmaningen bestod i att pulverlacken tidigare hade svårt att fästa på det rostfria underlaget i skrovventilernas ramar. När Laray kopplades in utvecklades därför en specialanpassad lackprocess.


– Vi arbetar med ett komplett lacksystem: två lager pulver, därefter en primer med andningsfunktion och slutligen en topplack. Kombinationen fungerar mycket bra. När både kunden och deras slutkunder är nöjda vet vi att lösningen är rätt, säger Urban Carlsson, vd på Laray.


Den nya processen har bidragit till att Rutgerson Marin kan leva upp till sitt kundlöfte.

– Larays tekniska kunnande, precision, lösningsorienterade arbetssätt och höga servicenivå gör att vi kan leva upp till vårt kundlöfte.


I dag lackeras Rutgerson Marins båda standardkulörer för portlights hos Laray.

– I dagsläget handlar det om svart och vitt, men vi kan även erbjuda denna specialprocess i andra kulörer vid behov, säger Urban Carlsson.