Nyheter

Qimteks nyhetstjänst rapporterar företag-till-företagsnyheter inom verkstadsindustrin, och särskilt de nyheter som berör affärsmöjligheter eller förhållandet mellan köpare och leverantör.

Du kan skicka in dina egna pressmeddelanden och nyheter.

Nyheter

Alfa Laval stärker sin position i Nordamerika –förvärvar ledande tillverkare av värmeväxlare

den 3 juni 2008 08:08 Företagsprofil

Alfa Laval – världsledande inom värmeöverföring, separering och flödeshantering –har förvärvat Standard Refrigeration, en ledande leverantör av tubvärmeväxlare förolika typer av kylning, luftkonditionering och industriella applikationer på dennordamerikanska marknaden.

”Genom förvärvet av Standard Refrigeration ökar vi vår närvaro på dennordamerikanska marknaden inom kommersiell kylning och industriella applikationer”,säger Lars Renström, VD och koncernchef för Alfa Laval. ”Standard Refrigerationkommer att integreras i Alfa Laval för att få full effekt av synergier såsom bredareproduktportfölj och en förstärkt marknadsnärvaro.”Standard Refrigeration grundades 1922 och har genom åren byggt en ledande positionsom leverantör av värmeväxlare för kylapplikationer, vilka är innovativa och dessutomav högsta standard vad gäller prestanda och kvalitet. År 2007 hade företaget enförsäljning på 220 miljoner kronor och 185 anställda på två orter i USA: Melrose Park(Chicago), Illinois och Grand Prairie (Dallas), Texas.Standard Refrigeration konsolideras i Alfa Laval från den 1 juni.

Alfa Laval AB

Dela med andra:
Tipsa dina vänner på Facebook
Tipsa andra om det här på Stumbleupon
Tipsa världen om det här på Digg
Spara den här på del.icio.us
Diskutera det här på Bloggy
Tipsa andra om det här på Pusha
Tipsa andra om det här på Myspace