Nyheter

Qimteks nyhetstjänst rapporterar företag-till-företagsnyheter inom verkstadsindustrin, och särskilt de nyheter som berör affärsmöjligheter eller förhållandet mellan köpare och leverantör.

Du kan skicka in dina egna pressmeddelanden och nyheter.

Nyhetsartiklar

Wåtz Finplåt i Täby investerar i E-Brake Ergo



Wåtz Finplåt AB är ett litet familjeföretag, nu i andra generationen, som har varit i branschen i över 40 år. Nu har man 9 anställda, omsätter drygt 13 miljoner per år och huserar i egna produktionslokaler. Företaget använder avancerade verktyg och produktionstekniska lösningar i kombination med praktiskt och tekniskt kunnande. Wåtz Finplåt erbjuder en helhetslösning till sina kunder från idé, konstruktion, ritning, beredning och tillverkning till montering. Utöver detta ombesörjer man även lackering, ytbehandling och screentryck. Idag erbjuder man också full-lego av kompletta produkter i små och medelstora serier.
Roger Wåtz, delägare och VD, berättar att de började titta efter en liten kantpress som kunde erbjuda operatören en bra och ergonomisk arbetsmiljö.
- I denna maskin skall vi köra små detaljer och vi kände att det var en fördel om operatören kunde sitta bekvämt med en specialutformad fotpedal, justerbart fotstöd samt ha ett arbetsbord i bra höjd intill sig. Det tycker jag att vi har hittat i Finn-Powers E-Brake Ergo, avslutar han.
Finn-Powers E-Brake har en servoelektriskt driven pressbalk som möjliggör höga presshastigheter med en extrem noggrannhet. Den har en rörlig övre pressbalk och ett patenterat drivsystem där kraften överförs till pressbalken via rullar som är placerade längs med balken, vilket minimerar balkens återfjädring. Maskinen har linjärskalor för hög noggrannhet och låg ljudnivå under användning. Returslag utförs med säkerhetsfjädrar vilket garanterar retur av balken även vid strömavbrott. Maskinen har även en mycket låg energiförbrukning, E-Braken gör endast åt energi när pressbalken rör sig, alltså inte i stand-byläge. En sak som verkligen bör poängteras är att eftersom E-Braken inte innehåller någon hydraulik så slipper man helt ifrån oljeläckage. Man slipper även hantera filterbyten och söndriga ventiler. Maskinerna finns i tontal från 25 till 300 ton och med presslängder från 1250 – 4000 mm.
Kantpressen som Wåtz Finplåt nu har beställt är en 25 tons 1,25 meters maskin. Det som är unikt med denna är Ergo-utrustningen. Det innebär att maskinen har en öppning i stativet för en fotpedal i specialutförande. Den har även ett justerbart fotstöd samt ergonomistol och bord.

För ytterligare information om Din Maskins kantpressar, kontakta en säljare på 0370-693400.

Bild: Finn-Power E-Brake

Din Maskin

Dela med andra:
Tipsa dina vänner på Facebook
Tipsa andra om det här på Stumbleupon
Tipsa världen om det här på Digg
Spara den här på del.icio.us
Diskutera det här på Bloggy
Tipsa andra om det här på Pusha
Tipsa andra om det här på Myspace